В Україну прийшла зима, а разом з нею почався сезон гострих респіраторних інфекцій. Надійним способом захиститися від хвороби та важкого її перебігу є вакцинація. Йдеться не тільки про грип та коронавірус, а й інші інфекційні хвороби від яких слід щепитись дітям і дорослим. Про важливість вакцинації більше дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.
Загроза поширення інфекційних хвороб
Традиційно Україна має досить низькі показники вакцинації і повномасштабна війна тільки погіршила результат. Через бойові дії охоплення вакцинацією менші, українці не дотримуються маскового режиму, тому ризики захворюваності на інфекційні хвороби значно зростають. Медики закликають людей відповідальніше ставитися до свого здоров’я та шукати можливість щеплюватися.
«Масове переміщення та скупчення людей, ускладнений доступ до належної гігієни, через що не завжди вдається тримати руки та речі побуту в чистоті, — все це провокує поширення інфекційних хвороб. Тому дифтерія, ротавірус, кір, гепатит А, грип, COVID-19 та багато інших – всі інфекції, що передаються повітряно-крапельним чи контактно-побутовим шляхом – зараз можуть швидко поширюватися», – зауважує лікар імунолог, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій.
Більшість важливих щеплень роблять у дитинстві, але дорослим теж не слід забувати про вакцинацію. Так, в дорослому віці щеплення від дифтерії й правця потрібно повторювати кожні десять років. Також варто звернути увагу на вакцинацію від пневмокока, грипу, гепатиту В, і звісно, проти COVID-19. В Україні існує затверджений Календар профілактичних щеплень, в якому зазначені всі обов'язкові щеплення.
Коронавірус нікуди не зник
Через повномасштабну війну українці дещо забули про коронавірус, але лікарі наполягають – загроза захворіти нікуди не зникла. Усім дорослим варто отримати захист від COVID-19. Якщо є можливість безпечно дістатися до місця, де роблять щеплення від COVID, відкладати не варто.
Первинна вакцинація від COVID-19 передбачає введення двох доз, і важливо отримати обидві. Усім, у кого пройшло 6 місяців від щеплення другою дозою, слід отримати бустерну дозу, щоб посилити захист.Відповідно до рекомендацій ВООЗ, для бустерного щеплення можна використовувати будь-яку з наявних у країні вакцин,
«Якщо людина отримала базовий курс щеплення вакциною Pfizer, Moderna чи будь-якою іншою вакциною, вона може отримати бустерне щеплення (як перше, так і друге) вакциною CoronoVac. Другу бустерку також можна зробити вакцинами Pfizer або Janssen. Усі ці вакцини, згідно з наказом МОЗ, є взаємозамінними», – каже директорка Львівського обласного лабораторного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Тімко-Іванченко.
Отримати базові щеплення, а також першу чи другу бустерну дозу можна у пунктах вакцинації, які є практично при кожній поліклініці, а також у центрах вакцинації. Перелік пунктів та центрів вакцинації можна знайти на сайті.
Щеплення від сезонного грипу
Вакцинація від грипу не входить до Календаря щеплень і не є обов’язковою, але лікарі радять не нехтувати додатковим захистом. За інформацією МОЗ, щеплення від грипу є безкоштовним для груп ризику: медиків, вагітних, людей похилого віку, Решта українців за бажання може купити вакцину від грипу самостійно. В аптеках можна знайти препарати Ждісі Флю (Південна Корея) та Ваксігрип Тетра (Франція). Яку саме обрати — краще проконсультуватись із сімейним лікарем.
У регіони України розподілили 193 тисячі доз вакцин проти грипу, які були отримані у якості гуманітарної допомоги, 56 тисяч доз вже розподілили для військових. Інші вакцини направили у регіони з урахуванням їхніх потреб. Наприклад, Одещина отримає понад 14 тис. доз, Київщина – понад 10 тис., Закарпатська та Дніпропетровська області – близько 9 тис, а Полтавщина і Львівщина – близько 7 тис.
Окрім того, на комерційний ринок цьогоріч має надійти майже 150 тис. вакцин проти грипу, частина з них вже є аптечній мережі та доступна для громадян.
«І хоча оптимальний час введення вакцини від грипу – це вересень-жовтень, проте щеплення рекомендують робити протягом усього епідсезону. Імунітет до грипу формується через 7-14 днів», – кажуть у МОЗ.
Головний санітарний лікар Ігор Кузін наголошує: «Вакцина захищає від всіх штамів грипу, що будуть циркулювати в цьому році. Це важливо, адже грип може мати важкий перебіг та спричинити серйозні ускладнення: пневмонію, отити, синусити, менінгіт та взагалі призвести до смерті»
Загроза спалаху кору, дифтерії і правця
В Україні періодично відбуваються спалахи кору, останній був зафіксований два роки тому, Важливо знати, що дорослі, так само як і діти, можуть захворіти на кір, що має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Лікарі радять: якщо є сумніви, чи хворіли ви в дитинстві на кір, або чи були вакциновані від кору, варто зробити щеплення принаймні однією дозою вакцини. Загальна схема імунізації передбачає введення двох доз вакцини від кору, паротиту та краснухи із мінімальним інтервалом 28 днів.
Також усім дорослим рекомендують перевірити, коли було останнє щеплення від дифтерії і правця. Ревакцинація відбувається кожні 10 років – упродовж всього життя. Щеплення дорослим роблять вакциною зі зменшеним вмістом антигена АДП-М, що закуповується державою і надається безоплатно. За щепленням можна звернутися до свого сімейного лікаря або у найближчий медичний.
Експерти наголошують, що в умовах скупчення і переміщення великої кількості людей зростає ризик розповсюдження небезпечних інфекцій, включно з дифтерією. В умовах війни ризик отримати травми збільшується: зростає загроза правцю, який передається при потраплянні до рани забрудненого ґрунту, через травмування гострими предметами або уламками.