Україна, як і решта світу, закрилась на карантин. Літаки майже не літають, потягти та автобуси не курсують між містами. Не працюють школи, дитсадки і виші, закриті кав’ярні, ресторани і більшість магазинів. Такі суворі заходи президент Володимир Зеленський разом із урядом та парламентом запровадив лише з однією метою – уникнути масового поширення короновірусу в державі. Як кожен українець може допомогти запобігти епідемії? Центр громадського моніторингу та контролю зібрав основні поради.
- Не виходьте з дому без потреби.
Завдання карантину – зменшити контакти між людьми. Саме тому не потрібно ходити в гості, зустрічатись із друзями чи навідувати родичів, яких ви давно не бачили. Медики наголошують, що карантин – це не канікули. Якщо ви маєте змогу працювати дистанційно, не ходіть до офісу. Якщо такої змоги немає, оформіть щорічну оплачувану відпустку, у крайньому разі – відпустку за власний рахунок.
Згідно з дослідженнями міжнародних вчених, якби Китай запровадив жорсткий карантин на початку січня, коли з’явились перші хворі на COVID19, то хворих було б лише 5% від нинішньої кількості. Міста, які заборонили масові зібрання, закрили розважальні заклади та зупинили роботу громадського транспорту до того, як там виявили хворих на коронавірус, у підсумку мали на 37% менше випадків зараження.
- Самоізолюйтесь, якщо ви контактували із хворими або повернулись із закордону.
Обмежувальні заходи через пандемію коронавірусу змусили повернутись додому близько півмільйона українців. На прикордонному контролі їм поміряли температуру, і декому зробили швидкі тести на інфекцію. Утім, відсутність симптомів не гарантує, що людина не заражена. Адже інкубаційний період, коли вірус ніяк себе зовні не виявляє, триває до 2 тижнів.
Якщо ви були у березні за кордоном або контактували із хворими на коронавірус, самоізолюйтесь на 14 днів, навіть якщо ви почуваєтесь цілком здоровим. Не виходьте на вулицю, не спілкуйтесь із родиною. Будьте свідомим і не давайте можливість поширитись інфекції далі. На цьому наголошують лікарі і до цього закликає президент Володимир Зеленський: «Сьогодні існує два важливих моменти – це самоізоляція і подолання паніки».
- Подбайте про ваших стареньких родичів та сусідів.
Коронавірус найстрашніший для людей старшого віку, оскільки смертність таких пацієнтів дуже висока. Пенсіонери найперше повинні дотримуватись карантину та не виходити з дому. Попіклуйтесь про ваших батьків і дідусів з бабусями – забезпечте їх продуктами та ліками, щоб вони не покидали оселю. Також запропонуйте допомогу вашим стареньким сусідам. Але не контактуйте з ними особисто, щоб випадково не заразити інфекцією. Якщо вирішили принести їм продукти, залиште їх під дверима.
- Купуйте все необхідне онлайн.
Переведіть вашу звичну активність в інтернет, щоб не виходити зайвий раз із дому. Оплачуйте комунальні платежі через мобільні сервіси (напр. Приват24), поповнюйте телефонний рахунок на сайті оператора, а головне – купуйте необхідні товари онлайн, зокрема і продукти.
Якщо ви живете у великому місті, можна замовити адресну доставку продуктів у супермаркеті. Якщо мешкаєте у Дніпропетровській області, можна замовити один із продуктових наборів від АТБ на сайті Rozetka. Їх доставить «Нова пошта».
- Довіряйте перевіреній інформації та не поширюйте фейків.
МОЗ щодня публікує актуальну інформацію на сайті Центру громадського здоров’я phc.org.ua, а також у телеграм-каналі @COVID19_Ukraine та офіційній Viber-спільноті Коронавірус_інфо. Саме там можна знайти найсвіжіші новини про коронавірус в Україні.
«Українці, будь ласка, до кожного повідомлення чи перепосту ставтеся дуже відповідально і критично, тому що вірус паніки значно серйозніший, ніж коронавірус. Довіряйте офіційним джерелам інформації й зберігайте спокій», – наголошує головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.
- Якщо відчуваєте симптоми застуди, одразу звертайтесь до лікаря.
Якщо у вас підвищена температура, кашель і вам тяжко дихати, не займайтесь самолікуванням. Слід негайно зателефонувати вашому сімейному лікарю. Телефон можна знайти у декларації чи на сайті лікарні. Або ж зателефонуйте до реєстратури медзакладу.
Якщо у вас немає сімейного лікаря, можна скористатись мобільним застосунком Doctor Online для безкоштовних онлайн-консультацій із лікарями. Також можна спробувати зателефонувати на гарячу лінію МОЗ (0 800 505 201) та Центру громадського здоров’я (0 800 505 840). У кожної області є місцеві гарячі лінії, номери яких опубліковані на сайті МОЗ. Втім, якщо у вас висока температура, краще одразу викликати швидку (103).
- Дотримуйтесь гігієни і зберігайте спокій.
Пам’ятайте, що коронавірус боїться дезінфекції. Не забувайте частіше мити руки з милом протягом 20 секунд або ж дезінфікувати розчином із 60% вмістом спирту. Знезаражуйте поверхню вашого телефону, комп’ютера тощо. Не торкайтесь обличчя, очей, носа та рота. Кашляйте та чхайте лише у внутрішню частину ліктя. Використовуйте маску, щоб не заразити інших.
Лікарі наголошують, що не варто вживати антибіотики чи противірусні препарати задля «профілактики». Краще пийте багато води і регулярно провітрюйте приміщення. А ще – не панікуйте, тому що персональний імунітет дуже залежить від рівня стресу.