Цього року в Україні відбулось чимало соціально значущих змін. Депутати поставили крапку у питанні авто на єврономерах, дозволивши розмитнити їх за законом, змінився підхід до нарахування субсидій, запрацювала реформа освіти. Крім нагальних соціальних питань, зміцнювалась і національна ідентичність суспільства. Україна нарешті отримала незалежну церкву, значно посилились позиції української мови. Центр громадського моніторингу та контролю підготував огляд головних подій.
Нова українська школа
1 вересня цього року в Україні стартувала реформа початкової школи. Діти, які 2018 року пішли до першого класу, розпочали навчання за новими програмами і здобуватимуть освіту вже 12 років.
Новий Державний стандарт початкової освіти передбачає все ті ж звичні предмети, як «Українська мова» та «Математика», але з новим підходом до їх вивчення. Дітей будуть навчати не тільки додавати і множити, а й застосовувати ці знання у побуті. Для цього у навчальних програмах перебачено додаткові практичні та групові заняття. Учителі перших класів тепер мають більше свободи у виборі методик викладання та кількості годин, приділених тій чи іншій темі.
Цього року на реформування початкової школи з державного бюджету виділили 1 млрд гривень, стільки ж передбачено і наступного року. Ці кошти підуть на навчальні матеріали, нові меблі і техніку.
«Нова початкова школа розпочалася в цьому році й завершується через чотири роки. Перший результат буде через два роки, після випуску другого класу. Тоді ми можемо робити моніторинг і порівнювати», – підкреслює заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей.
Перерахунок субсидій
З травня цього року уряд змінив підхід до нарахування субсидій, намагаючись зробити їх більш адресними. Відтепер на допомогу держави можуть розраховувати ті родини, у яких витрати на комуналку перевищують 15% доходу. Але якщо сім’я проживає у квартирі площею понад 120 м2 або у будинку площею понад 200 м2, має автомобіль, якому менше 5 років, купляла за останній рік дорогі речі, вартістю понад 50 тисяч гривень, то комунальні послуги сплачує у повному обсязі.
«Щоб оформити субсидію, до органів соціального захисту потрібно подати заяву та декларацію про доходи. Якщо до складу домогосподарства входять ті, хто не проживає за місцем реєстрації, на комісію потрібно подати документи, які підтверджують це. Йдеться про довідку з місця роботи, навчання, договір найму чи оренди житла», – пояснює директор Департаменту державної соціальної допомоги Мінсоцполітики Віталій Музиченко.
Крім того, у серпні відомство презентувало відкритий онлайн-реєстр субсидіантів. Тепер кожен громадянин може перевірити, чи має він знижку на оплату комунальних послуг.
Розмитнення авто на єврономерах
На початку листопада депутати остаточно ухвалили правила розмитнення автомобілів на єврономерах. Відтепер акцизний податок на імпортні авто розраховується за сталою формулою, що враховує об’єм двигуна, вік і базову ставку, яка залежить від пального. Базова ставка для авто з бензиновим двигуном до 3 000 см3 становить 50 євро, для авто на дизелі – 75 євро. Якщо об’єм двигуна перевищує 3000 см3, то базова ставка буде вищою: для бензину – 100 євро, дизелю – 150 євро.
За словами голови податкового комітету Нині Южаніної, завдяки новій системі розрахунку акцизний податок буде значно меншим за нинішній і, головним чином, залежатиме від віку авто. Це стимулюватиме українців купувати новіші автомобілі.
До 28 лютого власники авто на єврономерах можуть розмитнити машину зі знижкою 50%. За перші 10 днів дії нових законів українці розмитнили близько 250 авто з європейською реєстрацією.
Українське мовлення
З жовтня цього року в Україні у повній мірі запрацювали мовні квоти на телебаченні. Йдеться про 75% державної мови для загальнонаціональних і регіональних телеканалів, 60% – для місцевих, а також 75% державної мови для програм новин на ТБ. За даними Нацради, з урахуванням річного перехідного періоду показник українських продуктів на телебаченні вже перевищив 80%. Виконують квоти і на радіо. Сьогодні не менше 35% радіоефіру звучать державною мовою.
Цього року зростали обсяги україномовного кіновиробництва. Якщо торік у прокаті з’явилося 33 вітчизняних фільми, то 2018 року ця цифра сягнула 46. Важливо, що українські фільми не тільки виходять на великі екрани, а й мають чималий успіх. Так, наприклад, кіно «Скажене весілля» встановило рекорд серед україномовних фільмів за всю історію незалежності. За п’ять тижнів прокату картину подивилися понад 600 тисяч глядачів.
Єдина церква
Цей рік пройшов для України під знаком боротьби за церковну незалежність. У середині квітня Президент Петро Порошенко звернувся до Вселенського Патріарха Варфоломія із проханням надати автономію православній церкві в Україні. Уже в жовтні Синод Вселенського Патріарха скасував документ, який підпорядковував Київську митрополію Москві і розпочав процедуру отримання Україною автокефалії. Останнім кроком до церковної незалежності став грудневий Об’єднавчий собор українських церков, на якому було обрано голову єдиної церкви.
Як свідчать результати соціології, більше ніж третина українців вважають, що створення єдиної помісної церкви об'єднає Україну.
«Томос про автокефалію – це ще один Акт проголошення незалежності України. І саме тому це так важливо. І не тільки для майбутніх чи сучасних вірних цієї церкви. Це важливо для кожного українця. Бо ми з вами ще один стовп української незалежності створюємо», – підкреслив Президент Петро Порошенко в ході робочої поїздки до Львівської області.
З огляду на питання, які хвилюють українців, експерти констатують – суспільство змінюється. Крім нагальних соціальних питань, особливого значення набуває культурна ідентичність, що є позитивним показником розвитку держави.